Fodboldtræning for de 11-årige piger. Foto: Kathrine Albrechtsen

Fodboldtræning for de 11-årige piger. Foto: Kathrine Albrechtsen

Advarsel: Bølge med fodboldgale piger på vej

Pigefodbold vinder frem i HIK, hvor man på fem år er steget til 200 kvindelige medlemmer og nu er den 4. største fodboldklub for piger i København. Men vejen er lang, før fodbold i Danmark bliver anset som en sport for begge køn, mener HIKs formand Lone Falsig

Af
Kathrine Albrechtsen

STIGNING I mange år holdt Rose Gonzales sin sportsgren hemmelig.

Fodbold var jo noget drengene spillede, og det var mærkeligt, at en pige havde lyst at sparke til en bold. Men Rose Gonzales mormor havde set hende spille i skolegården med drengene og opfordrede sit barnebarn til at starte. Fodboldkløen ramte fra første prøvetræning.

Det er syv år siden, og i dag er en uge uden en bold mellem fødderne utænkteligt for 14-årige Rose Gonzales, der de seneste tre år har haft sin gang i HIK, hvor hun spiller i Elite Øst, træner 4-5 gange om ugen med kamp hver weekend.

14-årige Rose Gonzales har gået til fodbolds i 7 år, hvor de sidste tre har været i HIK. Hun har set forandringer inden for sporten, siden hun som lille startede og holdt det hemmeligt for folk, fortæller hun. Foto: Kathrine Albrechtsen

14-årige Rose Gonzales har gået til fodbolds i 7 år, hvor de sidste tre har været i HIK. Hun har set forandringer inden for sporten, siden hun som lille startede og holdt det hemmeligt for folk, fortæller hun. Foto: Kathrine Albrechtsen

"Men siden dengang jeg startede, er der sket en ændring. Nu er der også en pige i min parallelklasse, som spiller fodbold, " siger hun.

At piger ikke længere behøver at holde fodboldkløen hemmelig eller begynder at få øjnene op for sporten, kan også ses på medlemslistens navne i HIK.

På fem år er det lykkedes næsten at tredoble antallet af piger, så fodboldklubben i dag kan tælle 200, der løber rundt ude på de grønne plæner ved Maglegårdshallen. Indsatsen betyder, at HIK er den 4. største fodboldklub for piger i København og den eneste klub i kommunen, som har pigehold i alle årgange samt flere hold, som spiller i Elite Øst, som er det højeste niveau, man kan nå på Sjælland.

Flere piger har fået øjnene op for fodbolden, men der er lang vej endnu, før sporten ikke bliver anset som en mandesport, mener formand for HIK, Lone Falsig

Flere piger har fået øjnene op for fodbolden, men der er lang vej endnu, før sporten ikke bliver anset som en mandesport, mener formand for HIK, Lone Falsig

Men bølgen med fodboldgale piger er ikke kun ved at bygge sig større i Gentofte, men over hele landet, hvor det er den hastigt voksende sportsgren for piger.

Mindretallet skal fylde

Villabyerne møder formand for HIK, Lone Falsig, på klubhusets terrasse med udsigt til fodboldtræning og undervejs i interviewet må vi flere gange dukke os for vildtfarende bolde.

Pigefodboldens stigende popularitet i HIK er ikke en tilfældighed, men en bevidst strategi og langsigtet plan, som blev lagt for fem år siden, da klubben kun havde 50 piger som medlemmer, fortæller formanden.

For i en klub, hvor der spiller 4-5 gange så mange drenge som piger, har der været brug for, at mindretallet føler, at de fylder. Derfor valgte HIK at lægge de 200 pigers træning på samme tidspunkter i ugen.

Som et led i en ny strategi, har alle klubbens pigehold træning på samme tidspunkter, så de fylder mere. Foto: Kathrine Albrechtsen

Som et led i en ny strategi, har alle klubbens pigehold træning på samme tidspunkter, så de fylder mere. Foto: Kathrine Albrechtsen

"På den måde lærer de også hinanden at kende på tværs af årgang og hold. De små kan spejle sig i de store, og de store kan føle sig som rollemodeller. Vi har de seneste fem år lagt stor energi på at skabe et kvalificeret træningsmiljø og socialt set-up. For hvis man kommer til et miljø, som er velfungerende, så fortæller pigerne det videre til de andre ovre i klassen eller trækker veninder med, og så begynder det at vokse i medlemmer," siger Lone Falsig.

At fodbold er blevet så dominerende af mænd, hvor der på landsplan spiller ca. 335.000, mens det modsatte køn lige svinger sig op på ca. 65.000, skyldes ifølge Lone Falsig en dansk og europæisk kultur, der har bøjet sporten af til drenge og mænd. Hvis man kigger over Atlanten til USA, er fodbold derimod lige populær blandt begge køn.

"I Danmark præger forældre bevidst deres sønner til at gå til fodbold, mens døtrene går til dans. Men jeg kan godt forstå dem, for det er jo lettere at sende deres børn til en aktivitet, hvor de ved, at de møder nogle de kender, eller ved, at der er et stærkt socialt fællesskab blandt pigerne," siger Lone Falsig.

På banen giver jeg den gas

På den grænne plæne møder vi 11-årige Siri Madsen, som blev opfordret af en veninde fra klassen til at starte til fodbold sammen med hende. Veninden stoppede, men Siri blev ved. Det er to år siden, og i dag har Siri fået et helt fodboldhold af nye veninder.

Siri har gået til fodbold i to år. Hun elsker at presse sig selv de 10 procent ekstra og fællesskabet på holdet, fortæller hun. Foto: Kathrine Albrechtsen

Siri har gået til fodbold i to år. Hun elsker at presse sig selv de 10 procent ekstra og fællesskabet på holdet, fortæller hun. Foto: Kathrine Albrechtsen

"Vi har et virkelig godt fællesskab. Inden på banen giver jeg den gas, når jeg kæmper om bolden. Jeg giver den hele tiden 10 procent mere. Jeg plejer at spille forsvar, så når bolden kommer, skal man være lidt mere fysisk, så de bliver lidt bange," siger hun, hvis forbillede inden for fodbold er Sanne Troelsen fra fodboldlandsholdet.

"Fordi hun kæmper så meget for bolden," siger Siri, som dog også var mødt op i HIK, da Nadia Nadim fra fodboldlandsholdet var forbi for at hilse på dem sidste onsdag.

Nadia Nadim var forbi HIK onsdag den 13. juni, hvor 200 piger stod klar til at møde hende.

Nadia Nadim var forbi HIK onsdag den 13. juni, hvor 200 piger stod klar til at møde hende.

"Hun er også et forbillede, fordi hun er flygtet fra Afghanistan og kæmper hårdt og drømmer stort," siger Siri, som også gerne vil spille på landsholdet, når hun bliver stor.

Lige nu går Siri på Bernadotteskolen. Når hun her fortæller drenge, at hun går til fodbold, får hun ofte den samme reaktion.

"De tror ikke, at jeg er god, fordi jeg er en pige. Men når vi spiller, er vi på samme niveau. Så bliver de imponeret," siger hun.

Gode dyder at lære

Formand Lone Falsig har selv spillet fodbold.

"Udover at det er sjovt at spille, så er der et fælleskab på banen, hvor alle er afhængige af hinanden for at vinde en kamp. Og på banen er der også plads til mange forskellige typer. Den lille og hurtige, den store og stærke. Når man ser på samfundet, hvor der bliver mere og mere fokus på individet, er der virkelige gode dyder at lære inde på banen om fællesskab. Dyder som man kan tage med ud i den virkelige verden," siger hun.

Og så skal man ikke glemme, hvor god træning fodbold er, og ofte kommer man i virkelig god form, uden man opdager det, fordi man spiller, fortæller Lone Falsig.

"Der er så mange sundhedsperspektiver i fodbold, som bør komme begge køn til gode," siger hun.

Højere og hurtigere, lyder det fra holdets træner. Foto: Kathrine Albrechtsen

Højere og hurtigere, lyder det fra holdets træner. Foto: Kathrine Albrechtsen

HIK må dog også sende en tak til kvindelandsholdet i fodbold. Nu vil pigerne ikke længere være Ronaldo på grønsværen, men udråber sig selv som Nadia Nadim og Pernille Haarder.

Og efter landsholdet vandt EM-sølvet, skete der ifølge formanden en tydelig stigning i efteråret blandt piger i alle aldre, som havde fået øjnene op for sporten. Popularitet var også til at se, da Nadia Nadim kom på besøg i HIK onsdag den 13. juni med et TV2-filmhold i ryggen i forbindelse med sin nye bog. Her var mødt 200 piger op både fra klubben og fra Maglegårdsskolen.

Høje benløft og interval træning. Foto: Kathrine Albrechtsen

Høje benløft og interval træning. Foto: Kathrine Albrechtsen

Landsholdets succes glæder Lone Falsig.

"Mit håb er jo, at fodbold bliver lige så stort blandt piger som hos drenge, men der er lange udsigter. Men det hjælper bestemt, at der nu er et synligt landshold med dygtige spillere, som viser vej, og som spillerne kan spejle sig i. Men DBU skal stadig gøre noget mere for at gøre sporten mere synlig ved at sørge for, at der er flere kvinder i sporten. Det gælder lige fra dommere til trænere og ledere," siger Lone Falsig, som også arbejder for et bredere samarbejde med Jægersborg og GVF for at få nogle flere aktiviteter inden for kommunegrænsen, så pigeholdene kan komme til flere kampe og stævner.

Den nye generation

Rose Gonzales ser også, hvordan landsholdets øgede popularitet sender bevægelser ned gennem pigerækkerne.

"Vi føler os mere anerkendte ved, at der nu kommer mere fokus på kvindelandsholdet og vilkårene som professionelspiller i forhold til løn. Det betyder jo også noget for os, der bliver næste generation på landsholdet. Det er der flere af os, der håber at blive," siger Rose Gonzales, som er midtbanespiller.

Tre gange så mange piger har på fem år trukket i trøjen hos HIK. Foto: Kathrine Albrechtsen

Tre gange så mange piger har på fem år trukket i trøjen hos HIK. Foto: Kathrine Albrechtsen

HIKs indsats for pigefodbolden, modsat andre klubber som helt afviser at oprette hold for piger, ser Rose Gonzales som en god udvikling for sporten. Men der er ikke nok, siger hun.

"Det er fedest, hvis det en dag bliver ligeså populært hos pigerne som hos drengene, men det sker nok ikke lige foreløbig. Det kræver, at pigerne indser, at fodbold er en sport for alle," siger Rose Gonzales.

Publiceret 20 June 2018 12:13